SAEMATERJAL

Hea hinnaga saematerjal.  Võimalik ka saematerjali tööstuslik kruntimine, värvimine ja lasuurimine (ka linaõli, tõrvaõli ja muldvärv). Saematerjal pikkusega 3- 7 m, sammuga 30 cm. Erimõõdud tellimisel.

Ristlõige (mm)

Eur/jm (s.km)

50x25

0,27 eur/jm

50x50

0,54 eur/jm
50x100

1,08 eur/jm

50x150

1,62 eur/jm

50x200

2,16 eur/jmSaematerjal

Töötlemistäpsuse järgi võib saematerjal olla kas kalibreeritud või kalibreerimata. Kalibreerimata saematerjal on lubatud hälvetega saematerjal, mis ei ole läbinud järgnevat masintöötlust. Kalibreeritud saematerjal on järgnevalt töödeldud või töötlemata saematerjal, mille paksus ja/või laius omavad väiksemaid lubatud hälbeid võrreldes töötlemata saematerjaliga. 

Saematerjal jagatakse kas märjaks või kuivaks materjaliks. Saematerjali mõõdud n: 50x100 kehtivad kui puidu niiskus on 20%. Kui puidu niiskus on suurem või väiksem kui 20% on paksus ja laius tegelikest mõõtudest kuivamise võrra erinevad. Võib arvestada, et okaspuu saematerjali niiskuse vähenemisel 4% saematerjali paksus ja laius väheneb 1%. Näiteks prussi 50x100 mm 20% niiskuse juures vastavad 12% niiskuse juures mõõtmed 49x98 mm. Samuti kuivavad ka sama puu prussid erinevalt. Puidu koore alt lõigatud pruss on niiskem ja raskem, sest seal liiguvad puidu mahlad, puidu südamikust lõigatud pruss on aga kuivem.  

Kellel jõudu rohkem suudab natuke kõverad prussid kenasti paika saada. Kes aga soovib väga täpset materjali/valitud materjali peab ka arvestama sellega, et see on enamasti eraldi välja sorteeritud ja väga hea kvaliteediga ja seetõttu ka hind oluliselt kõrgem kui muidu.

Mõistlik oleks kasutada saunade, kuuride ja muude aiarajatiste ehitamisel kalibreerimata märga saematerjali ja esinduslike eluhoonete ehitamiseks kallimat kuiva kalibreeritud saematerjali.

EST RUS ENG